wiśnia

MajÄ… zbawienny wpÅ‚yw na nasz organizm i  wyglÄ…d. SÄ… szczególnie dobroczynne dla serca, ale nie tylko. Owoce majÄ… lekko kwaÅ›ny i cierpki smak, ale sÄ… orzeźwiajÄ…ce, niskokaloryczne i zdrowe. W Polsce znajdziemy aż 60 odmian wiÅ›ni. Do czego wykorzystywana jest wiÅ›nia : soków, syropów, konfitur, kompotów, dżemów, likierów, win, nalewek, ciast, jogurtów, serków i lodów. WiÅ›nia kwitnie w kwietniu i maju a owocuje w lipcu. Smak owocu wiÅ›ni jest sÅ‚odko-kwaÅ›ny. WiÅ›nia zawdziÄ™cza swÄ… czerwonÄ… barwÄ™ antocyjanom, które sÄ… zawarte w skórce owocu. WiÅ›nia kojarzy siÄ™ także z JaponiÄ…, która czÄ™sto nazywana jest „Krajem kwitnÄ…cej wiÅ›ni”.

Wiśnie

Co zawierajÄ…?

 

W wiśniach znajdziemy witaminy tj. C, A, K, z grupy B (B1, B2, PP, kwas foliowy) oraz cenne minerały: żelazo, miedź, sód, mangan, fosfor i wapń. Owoce te dostarczają nam również błonnik, pektyny, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), a także melatoninę i inozyt (zwany witaminą B16), który zapobiega siwieniu. Oczywiście wiśnie są także świetnym źródłem flawonoidów, w tym głównie antocyjanów i kwercetyny. 100 g owoców wiśni zawiera 350-400 mg antocyjanów.

 

WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wiÅ›ni – dla zdrowia

 

Wiśnie wywierają korzystny wpływ na układ krążenia i naczynia krwionośne. Zawarte w nich flawonoidy wzmacniają , uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne oraz poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych (także oczu). Składniki aktywne znajdujące się w wiśniach regulują ponadto pracę serca, a występująca w śladowych ilościach kumaryna obniża lepkość krwi.

Oczywiście ze względu na obecność bioflawonoidów są  świetnym antyoksydantem. Spożywanie wiśni wzmacnia także odporność oraz oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Wiśnie mają działanie moczopędne (pomocne w oczyszczaniu dróg moczowych) oraz odkwaszające (regulują gospodarkę kwasowo-zasadową). Wiśnie wpływają także korzystnie na pracę układu pokarmowego (żołądka, wątroby, trzustki), zawarty w nich błonnik poprawia perystaltykę jelit, a kwasy organiczne pobudzają procesy trawienia.

Sok z wiÅ›ni wskazany jest dla osób borykajÄ…cych siÄ™ z problemami z zasypianiem – zawiera melatoninÄ™, która reguluje rytm okoÅ‚odobowy i uÅ‚atwia zasypianie. Melatonina jest również skutecznym antyoksydantem, który pomaga utrzymać optymalne funkcjonowanie mózgu i zapobiega zmianom degeneracyjnym w ukÅ‚adzie nerwowym zwiÄ…zanych z wiekiem.

 

Wiśnia na gałęzi

 

WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wiÅ›ni – dla urody

 

Spożywając wiśnie poprawiamy urodę od wewnątrz. Owoce te odżywiają, regenerują i rewitalizują skórę oraz udrażniają pory skóry. Wykazują także pozytywny wpływ na włosy. Substancje czynne zawarte w wiśniach opóźniają procesy starzenia i powstawanie zmarszczek. Są także naturalnym filtrem UV (wyciągi z wiśni dodaje się do kosmetyków do opalania). Wiśnia sprawdza się jako dodatek do rozmaitych kosmetyków np. szamponów, mydła, olejków i balsamów.

 

Następny składnik żeń-szeń.