Procyjanidyny

Należą do grupy flawonoidów (flavanole), które z kolei zaliczamy do polifenoli. Są to związki oligomeryczne lub polimeryczne (+)katechin lub (-)epikatechin. Zbudowane są ze zmiennej ilości jednostek flawanu a najprostsze z nich to dimery a następnie trimery, tetramery itd. Oligomery to związki utworzone z kilku powtarzających się fragmentów. Procyjanidyny oligomeryczne (OPC) są połączeniem do max 10 fragmentów katechin. Najpopularniejsze procyjanidyny to procyjanidyna B2, B3 i C1. W zależności od dojrzałości owocu są substancjami bezbarwnymi z możliwością lekkiego żółtego zabarwienia. Procyjanidyny odpowiadają za cierpki i gorzki smak owoców i warzyw. Z powodu obecności licznych grup OH wykazują wielokrotnie większą aktywność przeciw wolnym rodnikom niż witaminy C i E. Dodatkowo procyjanidyny mają osłaniający wpływ na witaminy C i E.

 

Popularne źródÅ‚a procyjanidyn to żurawina, winogrona, jabÅ‚ka, orzechy wÅ‚oskie i laskowe, migdaÅ‚y, fasola, głóg, ziarna, cynamon i kora sosnowa. Znaleźć jÄ… można także w produktach spożywczych takich jak czerwone wino czy kakao. Ilość procyjanidyn zależy od surowca z jakiego zostanie pozyskana, jego jakoÅ›ci oraz sposobie przetworzenia. PrzykÅ‚adem sÄ… soki kartonowe, które pomimo posiadanego na opakowaniu napisu „100% sok” podczas produkcji (klarowanie i proces tÅ‚oczenia) usuwane sÄ… znaczne iloÅ›ci procyjanidyn. Jedynymi wyjÄ…tkami mogÄ… być soki mÄ™tne.

 

Od kilkudziesięciu lat procyjanidyny są obiektem licznych badań. Przeprowadzono szereg badań nad ich właściwościami. Najwięcej dotyczyło winogron (Vitis vinifera), jabłek i ostatnio spopularyzowanej żurawiny. Badania na procyjanidynach z winogron wykazały silną aktywność hamującą na enzymy degradujące kolagen, elastynę i kwas hialuronowy.

 

Procyjanidyny są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Poprawiają strukturę i stabilność włókien kolagenowych i wzmacniają naczynia krwionośne. Opóźniają zużycie witaminy E podczas procesów przeciwutleniania i zapobiegają jej rozpadowi. Pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV w zakresie 40-290nm. Zapobiegają utlenianiu cholesterolu i lipidów we krwi. Wykazano, że procyjanidyna B2 ma duży wpływ na skórę głowy gdzie poprawia porost włosów oraz ich grubość. Ponadto procyjanidyny mają zdolność wiązania toksycznych metali i alkaloidów.

 

Największą zaś zaletą procyjanidyn są ich właściwości do usuwania wolnych rodników. Według badań są 20 razy lepsze od witaminy C i 50 razy skuteczniejsze od witaminy E oraz ponad dwukrotnie od całej grupy bioflawonoidów.

 

W latach 70 przeprowadzono badanie na Akademii Medycznej w Warszawie, którego przedmiotem było wyizolowanie procyjanidyny z głogu i innych roślin. W badaniach udowodniono ich wpływ na przepływ krwi (zwiększony) w naczyniach tętniczych i żylnych poprzez ich rozkurczenie. Poprzez swe właściwości zmniejszały one ciśnienie przepływu krwi.